БЛОГ // ЯК СИЛЬНО ТИ ЦЬОГО ХОЧЕШ?

Blog-img
04 декабра 2020
БУДЬТЕ С НАМИ НА СВЯЗИ

Головний виклик для спортсмена, який тренується на витривалість – психологічний

ЯК СИЛЬНО ТИ ЦЬОГО ХОЧЕШ? (МЕТ ФІЦДЖЕРАЛЬД)

Почавши читати книгу Мета Фіцджеральда "Як сильно ти цього хочеш" про Психологію переваги розуму над тілом, всередині мене почало дуже багато відгукуватися. Тому що за свою довгу спортивну кар'єру, мені довелося все це відчути, прожити і пропустити через себе. Я не раз говорила, що у спорті вищих досягнень дуже багато залежить від мислення та ментальної стійкості. Мені довелося бути самій собі психологом під час спортивної кар'єри, щоб провести себе через всі страждання, труднощі і щоб доростити своє мислення до рівня чемпіона. Коли ти виходиш на старт і перебуваєш сам-на-сам, то доводиться усвідомлено приймати рішення і нести відповідальність за всі дії по ходу дистанції. Від таких внутрішніх рішень залежить кар'єра, медалі, життя та все те для чого ми йдемо у спорт. Але мій досвід говорить про те, що потрібно просто системно працювати над своєю ментальністю і тоді можна здійснити свої заповітні мрії у спорті (і не лише у спорті, а й у житті). Цю книгу необхідно прочитати кожному спортсмену видів витривалості з будь-якого виду спорту! Для тих, хто грає в довгу і знає, що це таке терпіти довгий час, бути на межі і навіть за нею, коли у найважчі та найвідповідальніші моменти істини на дистанції йде розмова з самим собою.

Мет Фіцджеральд став одним із перших авторів, які пишуть про спорт, хто усвідомив прихований потенціал застосування психобіологічної моделі у тренуваннях спортсменів на витривалість. Спорт ніколи не йде окремо від решти життя, як і якості атлета - невід'ємна частина особистості. Якщо атлет подолає свій страх перед фізичними стражданнями під час бігу, то підніме рівень самоповаги, віри у свої внутрішні сили, які допоможуть гідно пройти інші випробування - як у рамках спорту, так і за його межами. Адже головний виклик для спортсмена, який тренується на витривалість – психологічний.

У 90-х роках головним предметом науки про спорт залишалися біологічні моделі витривалості, що повністю виключали з участі в процесі мозок і свідомість. Витривалість визначалася лише фізіологією та була обмежена жорсткими константами, такими як максимальна швидкість, яку спортсмен здатний підтримувати на певній дистанції до того моменту, як у нього виявиться нестача глікогену.

Більш сучасна модель рівня витривалості має на увазі взаємодію свідомості та тіла через мозок. За допомогою МРТ вчені змогли пролити світло на роботу головного мозку, що дозволило спортивним фізіологам розширити знання про те, як мозок впливає на здатність організму виявляти витривалість. З цих досліджень з'явилася принципово нова “психобіологічна” модель витривалості, автором якої є італійський спортивний фізіолог Семюель Маркора (Samuele Marcora). Ця модель розглядає розум і тіло в їхній взаємодії, де тіло відіграє підлеглу роль. Її основний принцип полягає в тому, що рішення про інтенсифікацію чи відмову від роботи приймаються усвідомлено. Спочатку вони засновані на відчуттях від того, наскільки важкими і витратними здаються зусилля, що додаються, - від так званого РІВНЯ СПРИЙНЯТТЯ ЗУСИЛЬ атлета.

Атлети, які змагаються на витривалість апріорі зміцнюють її. Вони виносять нескінченні години тренувань, обмеження, аскетичний спосіб життя, не кажучи вже про різноманітні види болю. Але перш за все цим атлетам необхідно винести не стільки саме зусилля, скільки сприйняття зусилля. За будь-яких обставин саме сприйняття зусилля визначає межі витривалості. Найважливіше відкриття в мозковій революції у спорті на витривалість, так само як і найважливіша істина для будь-якого атлета, звучить так: людина не зможе досягти успіху в спорті на витривалість, поки не змінить сприйняття зусиль.

Навіть така, начебто суто фізична активність як тренування, відповідає цьому принципу. Тренування підвищує фізичні здібності спортсмена, але водночас змінює його здатність до сприйняття зусиль. Чим краща його форма, тим легше біжиться і результати підвищуються. Якщо фізичні здібності підвищуються, але при цьому немає відповідної зміни у сприйнятті зусиль, то результати поліпшити не вдасться через психологічну нездатність використовувати свої покращені фізичні якості. Сприйняття зусиль - головна ланка у опорі тіла наказам свідомості. Чим краще підготовлений атлет, тим менший опір чинить тіло. Поліпшені фізичні можливості завжди відчуваються атлетом.

Виснаження в ході реального змагання на витривалість проявляється не в той момент, коли тіло вичерпало жорсткий фізіологічний ліміт (рівень глікогену), а коли атлет підходить до межі зусиль, які він готовий і може докласти. Звичайно, ніхто не заперечує існування жорстких фізичних лімітів, але жоден атлет не досягає їх лише тому, що насамперед вичерпав свої суто фізіологічно ліміти. Ззовні невблаганне уповільнення, як сигнал про своє виснаження, не можна вважати суто механічним явищем - це ще й прояв свідомості.

Сприйняття зусиль спортсмена - це його оцінка наскільки важко йому доводиться працювати. І вона складається з рівня болю, втоми, відчуття свого тіла та інших видів сприйняттів, що випробовуються під час змагань. І це первинне джерело дискомфорту, що змушує його сповільнюватися або сходити з дистанції, коли він відчуває, що досяг своєї межі. Атлети називають це втомою, але вона окреме самостійне відчуття і воно набагато слабше, ніж зусилля.

Це пов'язано з активністю тих частин мозку, які дають команду скороченню м'язів. Але за тривалої інтенсивної роботи потрібна додаткова робота мозку задля підтримки колишнього рівня інтенсивності. Сам мозок теж стомлюється і його втома також підвищує рівень сприйняття зусиль (Маркора довів це у 2009 році в результаті досліджень, які опублікував у Jornal of Applied Physiology). Знемога, що спостерігається в мозку, є результатом ментальних зусиль - змусити тіло виконувати роботу далі. Витривалість - один прояв саморегулюючої під впливом думок і почуттів поведінки. Сприйняття зусиль та пов'язані з цим думки можуть обмежити межі витривалості. Сприйняття – потужна річ.

Той факт, що сприйняття зусиль приходить від мозку, а не від тіла, пояснює чому такий великий перелік факторів, здатних підвищити витривалість, не збільшуючи фізичних здібностей тіла. Всі фактори, що впливають на мозок замість м'язів, працюють тому, що дозволяють відчувати навантаження не таким важким. Коли інтенсивність відчувається легше, атлети можуть підібратися ближче до своєї справжньої фізичної межі, доки не витратять до кінця свою опірність стражданням.

У книзі порівнюють змагання у видах витривалості із забігом по вугіллю. Виходячи на старт, ви постаєте перед полем з розпеченим вугіллям, на дальньому кінці якого маячить стіна. Ця стіна є вашою максимальною фізичною межею. І ви ніколи її не досягнете. Ваша мета - лише підібратися до неї якомога ближче, бо чим ближче ви опинитеся, тим краще буде ваш результат. І поки забіг триває, ваші голі ступні при кожному кроці опускатимуться на вугілля, що тліє, - знову і знову. Кожен крок буде завдавати більшого болю, ніж попередній. (Не забувайте: біль - це не те, що сприймається зусилля. Це метафора) Поступово ви наблизитесь до межі здатності переносити цей біль, поки не зіскочите з вугілля, що горить. Відстань між цією точкою та стіною і буде мірою того, як добре ви виступили щодо свого потенціалу. Рівень фізичної підготовки (фізична відповідність) визначає місце, де буде розташована стіна, яка представляє вашу фізичну межу.

Ментальна відповідність визначає, наскільки близько ви здатні підібратися до цієї межі під час змагань. Ментальна відповідність - набір адаптаційних навичок поведінки, думок і емоцій, які допомагають атлету подолати дискомфорт і стрес, які ви відчуваєте під час занять спортом, шляхом підвищення стійкості до зусиль, що сприймаються, і зниження рівня сприйняття зусиль для будь-якої заданої інтенсивності.

У цій книзі на прикладі великих чемпіонів пояснюється які самі випробування очікують атлетів з погляду психобіології і як можна застосовувати ці успішні прийоми іншим атлетам. Будь-який спосіб поведінки, мислення або емоційного реагування, що допомагає спортсмену виступити краще, кваліфікується як ефективна адаптаційна навичка.

Всім доводиться стикатися з психологічними бар'єрами і всі ці бар'єри прямо чи опосередковано пов'язані зі сприйняттям зусиль. Якби біг не був дуже важким видом спорту, то спортсмени не відчували б сумнівів, мандражу, післязмагальної депресії, тривоги або ментального вигоряння. Навіть перетренованість пов'язана зі страхом перед стражданнями.

Психологи використовують термін АДАПТАЦІЯ, щоб описати поведінкову, емоційну та когнітивну відповіді особистості на дискомфорт та стрес. Тренування на витривалість практично повністю пов'язані з дискомфортом і стресом, а отже, тут дуже важлива адаптація. Бігуну необхідно змусити працювати свої м'язи. Робота мозку при цьому – адаптація. М'язи здатні видати тільки ту кількість роботи, до якої може адаптуватися мозок. А значить, види спорту, що вимагають витривалості - ігри розуму над м'язами.

У видах спорту, що вимагають витривалості, успішною адаптацією буде будь-яка поведінка, думки, емоції чи всі разом – те, що забезпечує найкращі результати. Іншими словами, успішна адаптація у видах витривалості - будь-яка відповідь на дискомфорт і стрес, що позитивно впливає на сприйняття атлетом зусиль, а також підвищує рівень зусиль, на який він здатний, або покращує його результати.

Щоб повністю розкрити свій спортивний потенціал, доведеться навчитися гарантовано адаптуватися до тих видів дискомфорту та стресу, які неминучі у спорті на витривалість.

Почніть із сприйняття зусиль і потім переходьте до таких областей, як страх поразки. Необхідно розпізнавати ці виклики та практикуватися у досконалому володінні мистецтвом адаптації, що дозволяє долати кожну з цих перешкод із найбільшою ефективністю. Для такого високого рівня володіння мистецтвом адаптації, що дозволяє долати кожну з цих перешкод є термін МЕНТАЛЬНА ВІДПОВІДНІСТЬ.

За допомогою психолога атлету можна опрацювати основні питання щодо внутрішніх страхів, блоків, впевненості у собі тощо. Але традиційна спортивна психологія слабо допомагає у досягненні ментальної відповідності, оскільки сприймає розум і тіло як дві окремі системи. З'явилися нові підходи, що базуються на психобіологічній моделі формування сприйняття зусиль, які відповідають специфічним вимогам розвитку витривалості атлетів.

Сучасна психологія спорту відрізняється від старих методів за допомогою фокусування на розвитку ментальної відповідності або адаптаційних здібностях, які впливають на ставлення атлета до рівня зусиль, що сприймаються, необхідних для покращення результатів. Це і є психологія розуму, що переважає м'язи. І за допомогою перекладання ролі спортивного психолога на самих атлетів. Адже це єдиний надійний спосіб стати майстром адаптації до дискомфорту та стресу – випробувати все це самому, щоб придушити опір тіла у найважчі моменти у змаганнях на витривалість. Зміцнення ментальної відповідності вимагає, щоб спортсмен сам випробував, що означає викладатися на повну. Ніхто не зможе це зробити за вас і не зможе провести через такі випробування.

Однак бути самому собі спортивним психологом означає не просто вчитися на власному тяжкому досвіді. Потрібно чітко бачити принципову різницю між сліпою боротьбою з випробуваннями і усвідомленим прагненням подолати їх, спочатку розуміючи їхню природу і вибираючи для цього методи, що довели свою ефективність.

Глобальне завдання нової психології витривалості - наділити атлетів цим знанням, щоб успішно справлятися з участю свого особистого психолога. Найкраще джерело знань про найефективніші методи адаптації у видах витривалості - це історії найкращих спортсменів у цих видах. Ті прийоми, які використовують великі спортсмени для подолання найстрашніших і найпоширеніших ментальних бар'єрів для досягнення кращих результатів, - за визначенням найдієвіші методи адаптації для всіх атлетів. Чемпіони можуть бути чудовими рольовими моделями у сфері спортивної психології не гірше, ніж у областях тренувань чи харчування. Якщо ваші ментальні навички не перевищують рівня хорошого, не може бути й мови про те, щоб піднятися на вищі ступені п'єдесталу у змаганнях на витривалість.

Жоден атлет, яким би талановитим він не був, не досягне перемоги на сучасних міжнародних змаганнях, якщо не зуміє приборкати шалену міць власного розуму і не доведе до максимуму своїх зусиль, щоб повністю викластися і досягти найкращого результату.

Ті найбільш обдаровані 0,001% людей так само психологічно вразливі, як і прості смертні, і їм доводиться долати такі самі внутрішні перешкоди, щоб досягти того, чого не домагаються інші. Одного таланту цього мало. Щоб навчатися у чемпіонів, недостатньо просто вислуховувати їхню історію перемог. Важливо знати, як правильно ці приклади інтерпретувати. Якою є найважливіша суть перешкод, подоланих переможцями на шляху до перемоги? Як тлумачити використовувані адаптаційні здібності найкращих атлетів, щоб отримати з них корисні уроки? Без відповідей неможливо використовувати такі приклади.

І тут на допомогу приходить психобіологічна модель витривалості. Аналізуючи приклади з кар'єри елітних атлетів за допомогою сучасної науки, ми зможемо здобути практичні уроки та зрозуміти, як застосовувати ці принципи до себе. Знайти способи уникнути негативної дії деяких підсвідомих подразників та використовувати владу підсвідомого для підвищення витривалості – ось одна з головних цілей, що стоять перед психологією спорту на витривалість.

Якщо озброїтися знаннями про нейрофізіологічну природу страхів, опрацювати їх і надихнутись прикладами найкращих атлетів, які змогли впоратися з усім цим, ми можемо сформувати необхідні ресурси для активного використання особистого спортивного досвіду для досягнення ментальної відповідності. Психобіологічна модель витривалості відноситься з великою довірою до досвіду чемпіонів і передбачає, що вміння приводити в дію свої фізичні здібності не менш важливе, ніж фізичні здібності власними силами.

Під час будь-якого змагання щось усередині кожного атлета (сприйняття зусиль) змушує запитати себе “Як сильно ти цього хочеш?” Щоб оцінити свій потенціал як атлет, ви повинні відповісти “дуже сильно.” Потім вам потрібно буде це довести. Це легко виконати на словах, але важко на ділі - набагато важче, ніж дотримуватись графіку тренувань, обмеження в дієті та носити певне взуття. Після прочитання цієї книги ваша думка до спорту на витривалість зміниться раз і назавжди.

У спорті "стійкість" служить метафорою ментальної відповідності, коли фізична слабкість долається психологічною стійкістю. Нам добре відомі фізіологічні фактори, що обмежують результати марафонського бігу. У тому числі - виснаження запасів глікогену у працюючих м'язах.

З погляду психобіології рівень витривалості - це результат управління організму своїм внутрішнім станом та поведінкою у процесі досягнення поставленої мети. Атлети можуть навчитися краще долати себе, ніж раніше. Недорозвинені адаптаційні навички змушують атлета боротися із собою, досвід цієї боротьби запускає адаптаційну відповідь, яка переросте на більш ефективний стиль адаптації.

Стиль адаптації атлета - це неповторний індивідуальний стиль поведінки, емоцій, розумових процесів, покликаних відповідати обставинам життя = сума притаманних індивідууму навичок (особливостей) адаптації. За допомогою внутрішньої роботи над собою з'являється можливість стати більш впевненими в собі, і тоді ви можете побачити атлета, який змінився на найглибшому рівні і поглянути на себе з іншого погляду.

Атлет не може по-справжньому покращити свою ментальну відповідність без виходу за колишні рамки специфічних адаптаційних навичок і, як наслідок, розширення свого загального стилю адаптації з неминучими внутрішніми змінами особистості. Людина може розвинути у собі загальні адаптаційні навички шляхом засвоєння навичок, специфічних спорту. Єдиним способом для атлета подолати чергову перешкоду на шляху до прогресу залишається засвоєння специфічної навички, яка потребує еволюції особистості загалом, тобто чергового кроку лише на рівні вдосконалення характеру. При цьому просто заняття спортом не гарантують, що стиль адаптації стане більш зрілим та ефективним. Це можливо лише за певної міри залученості атлета до процесу, що він усією своєю істотою усвідомлює перешкоди і зусилля, необхідні для їх подолання.

Змагання на витривалість – це перевірка тебе як особистості швидше, ніж випробування тебе як атлета (Марк Ален – шестиразовий чемпіон світу Ironman).

Коли ми беремо участь у змаганнях і питаємо себе, перебуваючи на межі "Як сильно ти цього хочеш?" - Це запрошення пізнати себе. І не кожен наважується прийняти його. Якщо ви хочете стати одним з найкращих у своєму виді спорту та найкращою людиною за межами спорту, то ви приймете це запрошення. Тому що шлях перетворення на ментально відповідного атлета – це шлях розвитку особистості.

Ви можете опрацювати з психологом базові проблеми з впевненістю в собі, самооцінці, страхах, але щоб впоратися в найкритичніший момент на змаганнях, коли до відповіді закликається ваша душа і ви перебуваєте віч-на-віч, вам необхідно отримати власний життєвий досвід, який підштовхне вас до розвитку ефективних навичок адаптації. Ментальна відповідність видобувається в самій гущавині спортивного життя і єдину річ атлет може контролювати - це здатність справлятися з викликами  життя. Так чи інакше спортсмен, який бажає розвинути в собі ментальну відповідність, повинен знайти застосування власного досвіду і таким чином наростити потенціал для подолання всіх бар'єрів. Усі спортсмени зустрічаються з викликами, що надають їм можливість розвинути свою ментальну відповідність якимось унікальним чином.

Атлети, які свідомо мають намір використовувати свій досвід для розвитку ментальної відповідності, швидше засвоюють кращі адаптаційні навички, ніж ті, для кого стати кращими - не головна мета в житті. Саме особливості поставленої мети найбільше впливали на те, як покажуть себе атлети, які дебютували у марафоні. Усі бігуни зіштовхуючись з однаковою проблемою, і ймовірність її подолання залежала головним чином прагнень, які залучили їх у цей досвід.

Всепоглинаюче прагнення, характерне для всіх атлетів у спорті на витривалість, спрямоване на те, щоб показати найкращі результати. Але для реалізації цього наміру необхідно підняти до максимуму ментальну відповідність. Таким чином, намір максимізації ментальної відповідності також має бути свідомо прийнятий, як намір бігти швидше. Якщо ви приймете той факт, що єдине обмеження для спортивних досягнень у спорті на витривалість - ваш ментальний рівень, то станете найкращим і підійдете набагато ближче до своєї недосяжної фізичної межі, ніж у будь-якому іншому випадку.

У змаганнях на витривалість спортсмени змушують себе бігти швидше за допомогою почуттів. Зовнішні фактори, такі як проміжні відсічення часу, положення щодо інших атлетів, можуть вплинути на темп гонки, але саме внутрішнє відчуття правильної власної швидкості в той чи інший момент відіграє вирішальну роль при виборі атлетом прискорення, уповільнення, підтримки постійної швидкості або повного колапсу у вигляді нерухомого тіла. Цей механізм на швидкість по-науковому називається випереджувальної регуляцією. На виході це і є поновлене, схоже на інтуїцію почуття, що дозволяє спортсмену відрегулювати свої зусилля, щоб якнайшвидше досягти фінішу. На вході це сприйняття зусиль, мотивації, знання відстані, що залишилося подолати і минулий досвід.

"Сприйняття зусиль - це усвідомлене оцінювання команди рухатися, посланої з центру до активних м'язів" або відчуття активності, що виникло в мозку, що стимулює роботу м'язів. Будь-яка м'язова робота – акт усвідомленої волі. Дуже сильно впливає попередній досвід, коли атлет знає, що він повинен відчувати на різних точках дистанції. Досвідчений атлет щоразу виходить на старт із запрограмованим очікуванням того, що він повинен відчувати на різних етапах забігу. Будь-яка невідповідність тим, що він очікував відчути. і тим, що він відчув насправді, змушує його відповідно підлаштовувати свій темп.

Сприйняття зусиль двошарове. Перший шар - те, як атлет почувається, а другий - те, що він відчуває з приводу першого почуття. Перший шар чисто фізіологічний, тоді другий – емоційний чи афективний. У атлета може бути хороше чи погане ставлення до того чи іншого рівня дискомфорту. Якщо хороше, його менше турбують будуть турбувати неприємні відчуття і, швидше за все, він постарається докласти більше зусиль. Якщо атлет почувається на змаганнях гірше за очікуване, він схильний до прояву поганого ставлення до стану дискомфорту і в результаті сповільнюється навіть більше, ніж це необхідно. При цьому чисто фізіологічно йому взагалі немає потреби сповільнюватись.

Атлети приймають чи пригнічують очікування повторення знайомих їм больових стимулів. Психологи дійшли висновку, що, порівнянні з придушенням, прийняття знижує неприємні відчуття від болю, не зменшуючи при цьому сам біль. З цієї причини прийняття - більш ефективна адаптаційна навичка. Психотерапія прийняття та угоди розвиває вміння приймати неприємні відчуття як неминучі межі фізичного навантаження. Від майбутнього досвіду люди часто вважають за краще очікувати найгірше в надії створити більш сприятливий контраст між очікуваннями та реальністю. У контексті спорту на витривалість цей “сприятливий контраст” здатний покращити результати. Чим більшого дискомфорту чекає атлет, тим більше він зможе терпіти, а чим більший дискомфорт він зможе терпіти, тим швидше він зможе бігти.

Ви ніколи не зможете передбачити, наскільки важкими будуть майбутні змагання. Сприйняття зусиль – це загадкова річ. Ви можете змушувати себе бігти з однаковою силою на двох різних змаганнях, все ж таки пройти по лезу на межі страждань в одному забігу і не впоратися з ними в іншому. І оскільки ви ніколи не знаєте, що виявите в чорній шухляді всередині себе, поки поки не відкриєте її, завжди залишається спокуса надією - можливо, навіть неусвідомленої - що наступний забіг не стане таким жорстоким. Ця надія - слабка адаптаційна навичка. Щоб ментально вирости, чекайте завжди, що наступна гонка виявиться найважчою, і це буде набагато зрілішим і ефективнішим способом ментальної підготовки до змагань. До болю звикаєш, і це добре, тому що підвищується стійкість до страждань. Але ця стійкість зберігається лише у випадках, коли атлет намагається належним чином налаштуватися важку роботу перед змаганнями.

Перемога вимагатиме від атлета такого напруження, якого він не відчував ніколи раніше, і доведеться викластися до кінця, і не відомо, чи буде цього достатньо. Потрібно просто зважитися та зробити це. Незалежно від успішності та обдарованості атлету завжди необхідно налаштувати свою ментальність, очікуючи від нього найгіршого, щоб стати кращим.

Одна з найважливіших та корисних навичок у спорті на витривалість – здатність інтерпретувати сприйняття, що впливає на рішення про вибір темпу на користь покращення результату. Як атлет, ви бажаєте виступати все краще і краще, інтерпретуючи це сприйняття таким чином, що ваш внутрішній механізм, що регулює, буде працювати все точніше і точніше, як покажчик пробігу до заправки автомобіля. Вам хотілося б з усією точністю визначити найвищий темп, який ви можете підтримувати до фінішу без виходу за межі допустимого сприйняття зусиль.

У процесі налаштування запобіжного регулювання дуже корисно заздалегідь визначити цілі для певних моментів змагань, щоб потім їх досягати. Така практика дозволяє атлетам інтерпретувати своє сприйняття зусиль з більшою користю для досягнення високих результатів, перетворюючи свій досвід змагання для переходу від максимальної можливої ​​швидкості до швидкості ще більш високої.

Незалежно від того, як саме тренувався атлет, тренування вплине на результат більшою мірою, якщо його явна мета – саме зменшення часу проходження дистанції. Можливість стежити за часом проходження відрізків по дистанції знижує побоювання перевищити межу і допомагає вибрати найбільш ефективний темп.

Якщо під час змагань мета здається недосяжною за жодних умов, атлет швидше за все не викладатиметься. Якщо ж мета здається досяжною, хоч і вимагатиме додаткових зусиль, він швидше за все старатиметься старанніше, якщо ще не вийшов за межі ліміту. Але, відстежуючи своє просування і ставлячи собі за мету покращити результат, атлет може скористатися цим феноменом, щоб викластися повніше, ніж зміг би в іншому випадку. Мета покращити час всього на трохи практично завжди здається досяжною. А якщо ця мета досяжна, то значить, навіть мізерне підвищення рівня сприйняття зусиль, необхідне для результату, здасться менш страшним, ніж у тому випадку, коли атлет керується виключно почуттями. Його результат покращує не сама мета скоротити час, а той ефект, який ця мета робить на його інтерпретацію сприйняття зусиль.

Націленість спортсмена показати певний час - палиця з двома кінцями. Один і той же часовий показник, що покращує результат, якщо прагнути до нього як до мети, робить результат гіршим, коли стає у вигляді ліміту. Як правильно визначити мету у вигляді покращення часу, щоб оптимальним чином покращити результат? Ця мета має бути досяжною, але ледь-ледь. Ця ідеальна мета повинна бути з одного боку визначена так, щоб вивести атлета за межі колишнього ліміту, але з іншого боку досить розмита, щоб результат не здавався під уявним ковпаком. Те, що колись здавалося недосяжною мрією, мало втілитись у реальність.

Бажання максимально покращити результат і досягти певної мети створює відчуття тиску, яке погано позначається на результатах і призводить до того, що вони не досягаються. Останні відкриття у вивченні діяльності мозку показали, що не тиск сам собою заважає людині виступити на повну силу на важливих змаганнях, а швидше зайва зосередженість атлета на аналізі своїх дій. Така вразливість не обов'язково має бути вродженою, вона може виявитися результатом травмуючого досвіду. Атлети рухаються ефективніше, коли їхню увагу звернено на зовнішнє, а не на своє тіло.

Забіг у стані активізованого тиску самоаналізу подібна до того, щоб пройти по вугіллю, що горить, зосередившись на кожному болючому дотику до ніг, замість того, щоб думати про те куди ви йдете. Будучи атлетом, ви досягнете більшого, звертаючи увагу на те, що поза вами, до мети, що лежить перед вами, цим деякою мірою відволікаючись від власних страждань і дозволяючи собі докласти трохи більше зусиль.

Спрямуйте енергію від мрій та візуалізацій до реальних дій. Кожен день тренер може давати завдання, які спочатку можуть здаватися нездійсненними. І щодня ви знаходитимете сили, щоб з ними впоратися. День за днем ​​ви відчуватимете віру в себе і прагнення великих досягнень поступово перетвориться на спокійну, обґрунтовану впевненість. Необхідно позбутися одержимості поставленої мети, яка може стати джерелом саморуйнування. Ефективно зосередитись на самому процесі.